آينه بورس

يه فرق اقتصاد با سياست اينه که نتايج اقتصادی را نمی‌شه به زور و با دستور و بخش‌نامه عوض کرد. علاوه بر آن مردم عملکرد‌های اقتصادی را با تمام وجود خودشون احساس می‌کنند. برای اين‌که دست آخر به پول توی جيبشون نگاه می‌کنن و لذا نمی‌شه خيلی گولشون زد. بورس اين روزا شده آينه تمام‌نمای اين مساله. ميليون‌ها سهام‌دارا با جديت تمام دارن همه تخمين‌هاشون را از اوضاع اقتصادی روی هم می‌ريزن و اين تحليل‌ها - که شايد بهترين برآورد از اوضاع باشه - دست آخر خودش را تو قيمت سهام نشون می‌ده. ديديد که نهاونديان را گذاشتن دبيركل و قبول نکرد. به مظاهری و ياوری و چند نفر ديگر هم پيشنهاد کردن و اون‌ها هم نپذيرفتن. تا جايی که من يادم می‌آيد تا به حال چنين چيزی سابقه نداشته که پست مهم و ضمنا نان و آب‌داری مثل دبيرکلی بورس را به کلی آدم پيشنهاد بدن و همه شانه خالی کنند. اين نشون می‌ده که همشون فهميدن تا يه چيزای «واقعی» عوض نشه اوضاع همينه که هست و نمی‌خوان با آبروی حرفه‌ای‌شون ريسك كنند. توی اقتصاد می‌گن بورس جزو شاخص‌های پيش‌رو (Lead Indicator) است يعنی بروز رونق و رکود در كل اقتصاد را از قبل پيش‌بينی می‌کنه. برادرمون آقای احمدی‌نژاد و وزيراقتصادش كه من فكر می‌كنم اتفاقا فهم اقتصادی خوبی داره خوبه به جای زور زدن برای تغيير مصنوعی عقربه (شاخص بورس) به فكر ريشه‌هايی باشند كه اين مساله را ايجاد كرده است. قبول دارم كه خود عقربه‌ هم می‌تونه دستكاری شده باشه و خطا داشته باشه ولی به هر حال داره چيزهای مهمی را گوشزد می‌كنه.

/ 5 نظر / 16 بازدید
احمدسیف

حامد عزيز: خوشحالم با همه اختلاف نظرهائی که با هم داريم و اتفاقا خيلی هم خوب است٬ با اين تازه ترين پست تو من هم خيلی موافقم. موفق باشی.

راه میانبر

گفتی ها! این یعنی نداشتن تفکر سیستمی و مبارزه با معلول به جای مبارزه با علت ...

سهامدار جزء

اتفاقاْ‌ ما هم هميشه ميگيم اقتصاد ما چند وقته توی سرازيری افتاده فقط مثل بورس شاخص نداره. حالا بگذريم که بورس قراره خودش دماسنج اقتصاد باشه و اينکه اين دماسنج فعلاْ خودش -۴۰ رو نشون ميده!!

Pantea

البته يه دليل اصليش هم اين بود که پستش موقته. يعنی بيخودی بابت وضع فعلی بورس سرزنش ميشی و يه دوماه ديگه هم با اجرای اين قانون جديد بورس عملا پست دبير بورس حذف ميشه.

مهدی

سلام / حامد عزیز / دست و پا زدن برای آوردن حداقل عقلانیت در سیاست های اقتصادی به آسونی در رفتار دولتمردان دیده می شه و انتخاب دبیر کل جدید نقطه اوج تقلای اینها بود تا یه آدم درست و حسابی رو بنشونن ولی هیچ کس ( با تاکید موکد ! ) نپذیرفت و قرعه به نام همکار سابق ما افتاد ... ( بنده خدا به خوابش هم نمی دید ! )